Sezon 2022/2023 za pasem!
W kursie rocznym nie zabraknie, oczywiście, “wielkiej czwórki”, a więc warsztatów: Copperplate Script, Spencerian Script, Italika oraz Pismo rondowe. Nowością będą kursy: pismo humanistyczne, kaligrafia polska/elementarz 1927. Pozostałe tematy to: kaligrafia polska/elementarz 1931, kaligrafia polska/Strzecha rodzinna, kursywa włoska, bastarda włoska, rotunda, foundational hand, tekstura gotycka, fraktura, minuskuła karolińska, business writing.
Kurs roczny oznacza, że uczestniczyć w tych warsztatach można tylko po zapisaniu się na cały rok z góry. Od października do czerwca mamy pięć zjazdów (pięć weekendów), każdy weekend liczy 8 godzin zajęć, a terminy są ustalane również na cały rok z góry, co z pewnością ułatwia zaplanowanie pracy i codzienności tak, aby te pięć weekendów w roku wygospodarować na zjazd. Dla tych z Państwa, którzy z jakichkolwiek powodów jednak nie mogą pozwolić sobie na udział w kursie w cyklu rocznym przygotowałam też krótkie warsztaty jednoweekendowe o tematyce: Art Deco, Kaligrafia przedwojenna, Brush Pen, Modern calligraphy, Parallel Pen, Kurrenta.
Nie wszystkie mają z góry określony termin, dlatego proponuję od czasu do czasu zaglądać na stronę, na której zawsze pojawiają się najnowsze informacje. Jakkolwiek na warsztaty jednoweekendowe, które nie mają jeszcze wyznaczonego terminu, ale są wpisane na listę warsztatów planowanych na dany sezon, można zapisywać się z wyprzedzeniem (im później tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będą wolne miejsca).
Dość regularnie będę też prowadzić warsztaty tradycyjnie w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Już dziś wiem, że będę miała przyjemność prowadzić warsztaty kaligrafii podczas Dnia Pióra Wiecznego w Warszawie (listopad 2022).
Warto śledzić moją stronę FB, na której zawsze zamieszczam aktualne informacje warsztatowe.
We współpracy z Escribo, znanym i bardzo cenionym dystrybutorem najlepszych produktów związanych z pisaniem (pióra, papiery, notatniki, atramenty itp.), na warsztatach wszyscy uczestnicy będą odtąd pisać na jednym z najlepszych, według mnie, papierze: Midori.
Przy okazji chciałabym poruszyć kilka najważniejszych zagadnień związanych z moimi warsztatami kaligrafii.
- Na moich warsztatach zawsze staram się przestrzegać limitu miejsc. Maksymalna ilość uczestników na „zwyczajnych” warsztatach weekendowych to 10 osób. Zdarza się, że organizator jest zaskoczony tym limitem (a jeszcze bardziej moją nieustępliwością).
Pragnę tu wytłumaczyć, że jest to świadomie podjęta decyzja, która ukształtowała się na przestrzeni wielu lat mojego nauczania. Sposób, w jaki prowadzę warsztaty sprowokował mnie do prostej matematyki: jeśli zajęcia trwają 4 godziny to daje nam 240 minut. 240 minut podzielone na 10 osób daje… 24 minuty na jedną osobę. W ciągu tych 24 minut (oczywiście nie jednorazowo) staram się każdemu uczestnikowi udzielić porządnej indywidualnej korekty wcześniejszego ćwiczenia. Korekta taka nie może być konstruktywna, jeśli od jednego ćwiczenia do drugiego nie upłynie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Taki system pracy okazał się najbardziej konstruktywny i zadowalający zarówno uczestników, jak i mnie samą.
Ponadto warsztaty takie trwają zazwyczaj weekend, lub tydzień (czasami w cyklu rocznym), jednak jedno spotkanie trwa 4 godziny, nie więcej. To również decyzja podyktowana kondycją uczestników. - Zajęcia podzielone są na kategorię wiekową: nie mieszam grup dziecięcych z dorosłymi. Dzieci wymagają zupełnie innej uwagi niż dorośli, w moim przekonaniu mieszanie tych dwóch grup wiekowych mija się z celem. Kategoria wiekowa “dorośli” zaczyna się od 16 lat.
- Regularne warsztaty i kursy prowadzę w Krakowie, zdarza się jednak, że zajęcia “zamawiają” różne instytucje kultury z innych miast. Prowadzę też jednorazowe warsztaty na większych imprezach gromadzących miłośników pięknego pisania, tj. Dzień Pióra Wiecznego w Warszawie (listopad).
- Istnieje możliwość zorganizowania warsztatu w Państwa mieście – w tym celu zapraszam do bezpośredniego kontaktu mailowego lub telefonicznego.
w 2006 roku poprowadziłam swój pierwszy zorganizowany grupowy warsztat kaligrafii (wcześniej prowadziłam jedynie lekcje indywidualne). Czuję i niedowierzanie i ogromną dumę, że warsztat ten okazał się początkiem fascynującej dla mnie zawodowej drogi. Zajęcia odbyły się wtedy w przepięknym Dworku nad Wkrą k. Żuromina. Atmosfera tego miejsca do dziś jest we mnie bardzo żywa.
Jeszcze tego samego roku rozpoczęłam regularne warsztaty w Krakowie, na które przyjeżdżali ludzie z całej Polski, a zdarzali się nawet uczestnicy mieszkający poza granicami kraju. Jednak niełatwo było w tamtych czasach zebrać minimalną ilość uczestników, co powodowało czasami konieczność odwoływania zajęć. Choć dziś trudno w to uwierzyć zainteresowanie kaligrafią było naprawdę niewielkie, a ludzie zapisujący się na kurs często nie wiedzieli czego się spodziewać. Nie było lekko, ale lata pracy i wyrzeczeń (to nie jest tylko slogan!) zrobiły swoje. Należę do bardzo upartych, ale też konsekwentnych typów osobowości, a życie bez pasji, choćby najbardziej komfortowe, jest dla mnie niewyobrażalne, łatwo więc było mi się uprzeć i dążyć do wyznaczonego celu. Krok po kroku w żółwim tempie.
Opłaciło się!
Nie spostrzegłam się nawet kiedy umiejętność pięknego pisania zaczęła być pożądana, a może nawet…. modna (?). Dziś na warsztaty zazwyczaj brakuje miejsc, niektórzy czekają rok, albo dwa, aby dostać się na wymarzony kurs. Ja staram się robić wszystko, aby zajęcia, które prowadzę były na najwyższym, na jaki aktualnie mnie stać, poziomie.
Na przestrzeni tych 10 lat prowadziłam warsztaty w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Dusznikach Zdroju, Lublinie, Ostródzie, Żurominie, Malborku, Elblągu, Józefowie, Jastrzębiu Zdroju, Bielinach, Chrzanowie, we Wrocławiu, Kłaju, Tarnowskich Górach, w Perugii (I), Rochefort-du-Gard k. Awinionu (FR), przewinęłam się przez różne instytucje kultury, szkoły, akademie, galerie sztuki – to zawsze była miła i serdeczna współpraca, za którą dziś wszystkim, którzy mają w pamięci moje warsztaty, z serca DZIĘKUJĘ.
Dzięki tej pracy mogę dziś cieszyć się publikacją w postaci wielotomowego podręcznika do kaligrafii, który przygotowałam wraz z Barbarą Bodziony – Piękną Literą. Bez wieloletniego doświadczenia w nauczaniu kaligrafii nie byłoby to możliwe.
Z propozycją zorganizowania warsztatów proszę pisać na adres: INFO@EWALANDOWSKA.COM