Uncjała / Italika

Uncjała / Italika

Kiedy Ewa Landowska i Barbara Bodziony rozpoczynały pracę warsztatową, a był to rok 2006, materiały źródłowe wszelkiego rodzaju były jeszcze słabo dostępne. To właśnie wtedy deficyt takiego wydania był nadzwyczaj odczuwalny. Dziś, kiedy dostępność materiałów, zarówno internetowych, jak i wydawniczych jest ogromna, chęć wydania podręcznika rodzi się tylko z potrzeby “zapisania” pewnego rozdziału pracy nad literą obu autorek. Blisko 10 lat intensywnej pracy z ludźmi, pozwala zunifikować podstawowe zagadnienia dotyczące procesu nauki pięknego pisania, zawrzeć je w zwartej formie i oddać w dobre ręce.

Piękna Litera nie jest w swym założeniu kompendium wiedzy o kaligrafii. W prostej, minimalistycznej formie nawiązuje do klasycznych podręczników kaligrafii. Fani albumowych wydań nie znajdą tu nic dla siebie. Miłośnicy pięknej klasycznej litery mogą liczyć na kilka cennych wskazówek – jak pracować z literą, gdy nie ma się możliwości uczestniczenia w zajęciach, jak unikać błędów, jak nauczyć się je dostrzegać, jak ćwiczyć.

Tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy na podstawie dwóch stylów pisma: uncjały oraz italiki.
Właśnie ukazał się drugi tom Pięknej Litery, w którym opracowane zostały: minuskuła karolińska (B.B.) oraz kursywa angielska (copperplate script)(E.L.).

W serii Piękna Litera ukazały się dotąd: 
Pismo rondowe (opracowanie Ewa Landowska)
• Minuskuła karolińska (opracowanie Barbara Bodziony)
• Kursywa angielska (opracowanie Ewa Landowska)

Zobacz także ZESZYT ĆWICZEŃ do pisma rondowego.

Piękna Litera to owoc ciężkiej pracy wielu ludzi i długiego procesu powstawania kolejnych części, a wcześniej wielu lat działalności edukacyjnej autorek tej publikacji. Szanuj swoją i cudzą pracę. Podręcznik przeznaczony jest wyłącznie do użytku prywatnego. Wykorzystywanie go do celów komercyjnych (w tym do prowadzenia działalności edukacyjnej) możliwe jest tylko za pisemną zgodą autorek.

Data I wydania: 2016
Format: 160 x 240 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 190

© Copyright by Ewa Landowska, Barbara Bodziony
© Copyright by Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Wydanie pierwsze, Kraków 2016
ISBN 978-83-7354-604-2

Projekt okładki: Monika Wojtaszek-Dziadusz
Kaligrafia na okładce: Ewa Landowska
Układ typograficzny: Monika Wojtaszek-Dziadusz
Redakcja: Aldona Ibek
Korekta: Anna Nowak
Autorzy zdjęć: Jakub Hwastek (s 8, 9), Tomasz Krupa (skrzydełko 1), Ewa Landowska (s 22, 104, 192), Marek Zarankiewicz (s 1, 32), Sebastian Zimmer (skrzydełko 2)
Rysunki: Kamila Piazza

Tekst główny złożono krojem zaprojektowanym przez prof. Wojciecha Regulskiego i użyczonym dla tej publikacji na prośbę autorek

Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
ul. Benedyktyńska 37, 30-398 Kraków
tel: (12) 688-52-95, tel./fax: (12) 688-52-91
zamowienia@tyniec.com.pl
www.tyniec.com.pl