Nauka pisania wyglądała tak, że zaczynałyśmy od kresek, rozmaitych kółeczek, przygotowań – i to się pisało ołówkiem. Dopiero z biegiem czasu wprowadzano pisanie piórem i atramentem.
Kapało. Trzeba było do wprawy dojść, żeby człowiek umiał odpowiednio manewrować, aby nie robić kleksów. Pisało się rączką, do której wsadzało się pióro.
Kreski, szlaczki, pionowe kreski, skośne – to pewno było przygotowanie do kaligrafii w jakiś sposób, tylko że w klasycznym wydaniu kaligrafii to babcia nasza się uczyła, bo mamusia moja już nie. Rzeczywiście babcia miała piękne pismo i do sędziwych lat pisała pięknie.
Wspomnienie pani Marii, ur. 1930
Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie jest opowieścią o literze szkolnej. Opowieść ta zbudowana jest w oparciu o elementarze wydawane pomiędzy rokiem 1874 a 1937. W kolejnych rozdziałach pojawiają się ciekawostki historyczne dotyczące elementarzy oraz polskiej szkoły przedwojennej. Przede wszystkim jednak poznajemy konstrukcję litery pisanej, różnice pomiędzy literami pochodzącymi z poszczególnych elementarzy i dowiadujemy się jak to się stało, że litera szkolna z pięknego łabędzia zamieniła się w brzydkie kaczątko.
Dziś w polskiej szkole nauczamy litery nieestetycznej, zawierającej błędy konstrukcyjne, uniemożliwiającej wyprowadzenie ładnego, czytelnego charakteru pisma i wręcz utrudniającej naukę pisania. Choć dziś niewielu jest w stanie wskazać kto tę literę zaprojektował, litera ta nie wzięła się znikąd.
Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie może również służyć jako podręcznik dla zaawansowanych i średniozaawansowanych w umiejętności pisania kursywą angielską. Można znaleźć w nim przykłady i wskazówki dotyczące kreślenia liter, które przygotowałam według wzorów z omawianych w tej publikacji elementarzy.
OD WAS ♥:
♥ “Wszystkie Pani książki są wyjątkowe, ale tą podziwiam z największym zachwytem!”
♥ “Obserwuję to cudo od pewnego czasu!! Jest niesamowita!!”
♥ “Serdecznie gratuluję tej książki! Zarówno treść, jak i wydanie jest absolutnie czymś wyjątkowym. Dawno nie widziałam tak pięknie wydanej książki. “Dorównuje” tym przedwojennym… ;)”
♥ “Nie przypuszczałam, że w dzisiejszych czasach można jeszcze spotkać takie piękne wydania… Do tego tona wiedzy przelanej na papier. Zachwycam się i nie mogę wypuścić z dłoni.”
♥ “Trzymam właśnie na kolanach egzemplarz “Kaligrafii przedwojennej”. Jaka to jest pięknie wydana książka! Od samej okładki po zdjęcia w środku. I tyle informacji. To był jeden z najlepszych zakupów jakie do tej pory zrobiłam.”
♥ “Zachwyca mnie. Chodzę i ją głaszczę, a koty nie wiedzą o co chodzi.”
RECENZJE:
,,Kaligrafia przedwojenna. Elementarze polskie to fascynująca lektura dla każdego miłośnika pisma. Niezwykle starannie wydana pozycja – z płóciennym grzbietem, w dużym formacie oraz na wysokogatunkowym papierze będzie wyjątkowym prezentem np. dla nauczycieli czy edukatorów.
Być może ze względu na sentyment lub z powodu wrażeń estetycznych – pismo ręczne koi zmysły, a wiele osób uważa je za pewien sposób medytacji. Ja do Kaligrafii przedwojennej będę powracać w poszukiwaniu piękna oraz po sporą dawkę inspiracji.”
czytaj więcej >>> Bajkochłonka
KSIĄŻKĘ KUPISZ >>>>> TUTAJ