Bio

 

ewa landowska

EWA LANDOWSKA – MUZYK, KALIGRAF

Kaligrafia, choć kojarzona głównie z pięknym pisaniem i dążeniem do perfekcji, mnie zachwyca właśnie owym marginesem błędu, który musimy pozostawić dla ludzkiej ręki.
Nade wszystko korzystam z kaligrafii jako zajęcia niezwykle medytacyjnego i „rozciągłego”, a sam proces kreślenia znaków jest dla mnie szczytem kaligraficznej przyjemności. 
Litery te, czy znaki, nie muszą przyodziewać się w treść merytoryczną. Wystarczy linia, czasami dwie, aby mogła pomiędzy nimi wybrzmieć cisza.

nr

Kaligrafią zajmuję się od roku 1999, a od 2006 prowadzę warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Tworzę i projektuję własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuję zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną.
W roku 2015 Kancelaria Sejmu powierzyła mi sporządzenie kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.

Projekty autorskie: „Ziemia Obiecana. Litera Legalna” (terapeutyczne warsztaty kaligrafii w Zakładzie Karnym w Kluczborku) oraz „Kaligrafja przedwojenna” (o kaligrafii nauczanej w szkole przed rokiem 1939).
Jestem też muzykiem, co ma ogromne przełożenie na mój sposób pracy z literą (również w jej nauczaniu).

Na przestrzeni lat miałam przyjemność współpracować z różnymi ludźmi, w różnych miejscach i okolicznościach, nad przeróżnymi projektami, m.in.:
Kancelaria Sejmu RP , Modus Design Studio Marka Cecuły (udział w projekcie „Uczta Słowa” na Istanbul Design Biennial’14 w Stambule), Pen Show Poland (warsztat), Leo Burnett (projekty napisów), ASP Kraków (pokazy kaligrafii), ASP Wrocław (warsztat), Muzeum Narodowe w Krakowie (kaligrafowany Akt Erekcyjny na okoliczność zakończenia prac remontowych Sukiennic z roku 2010) , Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (warsztat), Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (warsztat), BWA Wrocław (warsztaty kaligrafii w ramach projektu Kopublikacja 2015), Uniwersytet JagiellońskiMuzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (rokroczne pokazy kaligrafii), Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony (warsztat), Fundacja Sztuka Kaligrafii (warsztat), Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy Się” (warsztat), Małopolski Konkurs Kaligraficzny, inne ośrodki kulturalne.

WYSTAWY:

  • „Muzeum Jednodniowe”, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, wystawa zbiorowa, 2014 Kraków
  • „Uczta Słowa”, Istanbul Design Biennial’14, Stambuł 2014

Jestem absolwentką Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Współtworzę duet Wilderness Concerto wraz z Andrzejem Bonarkiem. W roku 2013 duet zadebiutował albumem o tytule „Wilderness Concerto”, obecnie pracuję nad kolejną płytą, której premiera przewidziana jest na rok 2016.
Od 2005 jestem wokalistką istniejącej od 1992 roku krakowskiej grupy Piwnica Św. Norberta.

tri