Sower

Sower, 2017
Wilderness Concerto
premiera: jesień 2017

SOWER to drugi album Andrzeja Bonarka i Ewy Landowskiej. 
Album w całości poświęcony jest literackiej twórczości Vincenta van Gogha.
Muzyka powstała do fragmentów listów van Gogha, które pisał do brata i przyjaciół.

Te dziewięć tekstów, złożonych z różnych fragmentów, porozsiewanych na tysiącach stron, po latach prowadzenia bardzo intensywnej korespondencji, nie wyczerpuje bogactwa poetyki i piękna przeżyć, jakie towarzyszyły van Goghowi przez dekadę jego działalności twórczej. 
Nie to jednak było celem, nie sposób bowiem wyczerpać to, czym obdarzył nas van Gogh w swojej wszechstronnej twórczości. 
Jego częste odniesienia do muzyki, tęsknota za dźwiękiem i umiejętnością gry na instrumencie, sprawiły, że Vincent stał mi się bardzo bliski. Szukał w obrazie muzyki, w kolorach – dźwięków.
“IN A PICTURE I’D LIKE TO SAY SOMETHING COMFORTING IN THE SAME WAY AS MUSIC.”

Tak się składa, że w muzyce “podpieram się” często obrazem, właściwie bez niego nie umiem tworzyć. Gdzieś to wszystko krąży: słowo, obraz, dźwięk. I to właśnie było założeniem tego albumu. 

Tytuł SOWER / SIEWCA nawiązuje nie tylko do jednego z najsłynniejszych obrazów Vincenta. Motyw siewcy pojawia się w jego prywatnym życiu często; najczęściej siewcy biblijnego, poprzez pryzmat którego przygląda się swojemu ojcu, a później sobie i swojemu życiu. 
Dla mnie Vincent van Gogh był siewcą niezwykłym, siejącym często uparcie, z całą mocą rzucającym swe ziarna na, wydawałoby się, bardzo nieurodzajną glebę. Trzeba było Czasu, aby owe ziarna mogły wydać plon. Obrodziły niezwykle soczystym owocem.

Klip promujący album. 
Występuje Andrzej Róg, zdjęcia i montaż: Edyta Dufaj.