Kaligrafia polska

Kaligrafia polska

Elementarze oraz zeszyty do nauki pisania kolekcjonuję od wielu lat. 
Posiadam zbiór elementarzy polskich oraz zagranicznych z początku XX wieku i kilka z końca XIX wieku. Warsztat “Kaligrafia polska” oparłam na nauce pisania wybranej przedwojennej pozycji (elementarza bądź zeszytu). 
 
Dla zaawansowanych jest to świetna okazja, aby szlifować poznaną wcześniej historyczną kursywę angielską. Niektórzy bowiem bardzo chcą kontynuować warsztat, aby wciąż doskonalić swoje umiejętności – teraz będzie można to robić na podstawie szkolnej kursywy angielskiej, wzbogacając przy okazji swoją wiedzę o nieco inny rozdział w historii kaligrafii – rozdział szkolnej nauki pisania. 
Jako pierwszy opracowałam “Elementarz Powszechny” z 1931 roku. Autorami tej publikacji są: Antoni Mikulski, Stanisław Wójcik (ilustracje) oraz Eugenjusz Kozera. Elementarz wydany został we Lwowie przez Wydawnictwo Zakładu Narodowego Imienia Ossolińskich.
Warsztat adresowany jest do osób zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. 
Początkujący powinien wiedzieć, że styl pisma wywodzący się z tego elementarza to kursywa angielska w nieco uproszczonym wydaniu szkolnym. I chociaż zdecydowana większość elementarzy przedwojennych uczy kursywy angielskiej właśnie, to jednak w każdej publikacji znajdziemy inną wersję tego stylu pisma. Jest to gratka dla tych, którzy szczególnie interesują się kaligrafią nauczaną w szkole przedwojennej, przygotowuję bowiem kolejne odsłony tego warsztatu na podstawie także innych elementarzy z mojej kolekcji.
Kolejnym pismem szkolnym, który opracowałam jest pismo Bolesława Tadeusza Wocalewskiego  przełomu XIX i XX w. na podstawie jego podręcznika do nauki pisania i czytania “Strzecha rodzinna“. Wocalewski zaproponował wariant prostopadły litery szkolnej, za który otrzymał nagrody: w 1903 roku Działu Naukowego za “system kaligrafji prostopadłej” oraz w 1909 roku Sekcji Pedagogicznej za “naukę czytania i pisania”.
Opracowałam także literę szkolną Stefana Tatucha z elementarza Arnoldowej i Witwickiej z 1927 roku. Jest to przepiękny szkolny wariant kursywy angielskiej – litera niesamowicie wyrafinowana, lekka i elegancka.  

Aby wziąć udział w warsztacie nie jest wymagane żadne przygotowanie. Zachęcam osoby, które do tej pory z kaligrafią nie miały nic wspólnego do dołączenia do grupy, w której spotykają się osoby zarówno początkujące, jak i kontynuujące swoją naukę sztuki pięknego pisania. Na czas warsztatów zapewniam wszystkie niezbędne materiały do ćwiczeń: 
stalówki, obsadki, atrament i papier, a także te umilające przerwy w pisaniu: kawę, herbatę i słodki poczęstunek. Do zobaczenia na warsztatach!

INFORMACJE I ZAPISY: INFO@EWALANDOWSKA.COM
SZANOWNI PAŃSTWO, NIE CODZIENNIE ODPOWIADAM NA MAILE, DLATEGO PROSZĘ O CIERPLIWOŚĆ, JEŚLI JEDNAK NIE ODPOWIEM NA MAILA W CIĄGU TYGODNIA PROSZĘ O PRZYPOMNIENIE, PONIEWAŻ MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE PAŃSTWA WIADOMOŚĆ W SIECI INNYCH WIADOMOŚCI ZAGUBIŁA SIĘ.

:: k u r s  R O C Z N Y ::
PROWADZENIE EWA LANDOWSKA
ORGANIZATOR EWA LANDOWSKA

——————
WEEKENDOWE – 40 godzin: *
cena: 1500 zł
TERMINY NA SEZON 2023/2024:
A1: 7-8 października, 9-10 grudnia, 20-21 stycznia, 2-3 marca, 18-19 maja 
A2: 7-8 października, 9-10 grudnia, 20-21 stycznia, 2-3 marca, 18-19 maja 
B1: 21-22 października, 16-17 grudnia, 27-28 stycznia, 16-17 marca, 25-26 maja
B2: 21-22 października, 16-17 grudnia, 27-28 stycznia, 16-17 marca, 25-26 maja
C1: 28-29 października, 25-26 listopada, 17-18 lutego, 20-21 kwietnia, 8-9 czerwca

——————
TYGODNIOWE – 36 godzin: *
poniedziałki: 
1 grupa godz. 17:00 – 19:00, 2 grupa godz. 19:15 – 21:15

cena: 1400 zł
terminy ustalane na bieżąco

MIEJSCE KRAKÓW – ATELIER LANDOWSKA&BODZIONY

* terminy dotyczą kursu rozumianego jako całoroczny, w związku z tym pierwszeństwo udziału w poszczególnych weekendach mają osoby zapisane na cały rok warsztatów. Istnieje możliwość wzięcia udziału w jednych zajęciach (jeden wybrany weekend), o ile zwolni się miejsce. Ilość uczestników nie przekracza 10 osób. Ilość godzin kursu całkowita.