Pismo rondowe

Pismo rondowe

Piękna Litera. Pismo rondowe to kolejna część wielotomowego podręcznika do kaligrafii. Tym razem Ewa Landowska opracowała styl pisma zwany rondowym, wzorując się na przedwojennych francuskich zeszytach szkolnych. W przedwojennej Polsce w szkołach nauczany był tzw. niemiecki wariant pisma rondowego – prostszy, ale – zdaje się – nie tak szykowny. Pismem rondowym rzadko składa się całe bloki tekstów. Jest ono raczej używane do wyróżniania w tekście pojedynczych zdań, zwrotów czy wyrazów. np. tytułów, nagłówków, wyszczególnień. Zasługuje jednak na szczególną uwagę przez wzgląd na wyjątkową harmonię znaków, która niewątpliwie będzie rozwijać w nas wrażliwość estetyczną.

W podręczniku znajdziemy instrukcję pisania każdej litery, zarówno małej, jak i dużej, zagadnienia dotyczące ich łączenia, a także wskazania najczęściej popełnianych błędów. Jest to podręcznik przeznaczony dla osób zupełnie początkujących, ale także dla zaawansowanych, chcących doskonalić technikę kreślenia liter tego stylu pisma.

W serii Piękna Litera ukazały się dotąd: 
• Minuskuła karolińska (opracowanie Barbara Bodziony)
Kursywa angielska (opracowanie Ewa Landowska)
• Uncjała (Barbara Bodziony) oraz Italika (Ewa Landowska)

Zobacz także ZESZYT ĆWICZEŃ do pisma rondowego.

Piękna Litera to owoc ciężkiej pracy wielu ludzi i długiego procesu powstawania kolejnych części, a wcześniej wielu lat działalności edukacyjnej autorek tej publikacji. Szanuj swoją i cudzą pracę. Podręcznik przeznaczony jest wyłącznie do użytku prywatnego. Wykorzystywanie go do celów komercyjnych (w tym do prowadzenia działalności edukacyjnej) możliwe jest tylko za pisemną zgodą autorek.

Data I wydania: 2021
Format: 160 x 240 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 144

© Copyright by Ewa Landowska
© Copyright by Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Wydanie pierwsze, Kraków 2021
ISBN 978-83-8205-125-4

Projekt okładki: Monika Wojtaszek-Dziadusz
Kaligrafia na okładce: Ewa Landowska
Układ typograficzny: Monika Wojtaszek-Dziadusz
Redakcja: Aldona Ibek
Korekta: Aldona Ibek, Agnieszka Nieć

Autor zdjęć: Edyta Dufaj
Rysunki: Kamila Piazza

Tekst główny złożono krojem zaprojektowanym przez prof. Wojciecha Regulskiego i użyczonym dla tej publikacji na prośbę autorek

Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
ul. Benedyktyńska 37, 30-398 Kraków
tel: (12) 688-52-95, tel./fax: (12) 688-52-91
zamowienia@tyniec.com.pl
www.tyniec.com.pl