Grażdanka

Grażdanka

Grażdanka (grażdanskij szrift, pismo świeckie), odmiana cyrylicy opracowana przez Piotra Mohyłę, wprowadzona w Cesarstwie Rosyjskim za czasów Piotra I Wielkiego w latach 1708 – 1711. Pierwsze zmiany jakich dokonano na cyrylicy to modyfikacja konstrukcji niektórych liter. Początkowo wszystkie litery, należące do cyrylicy, pozostawiono. Cyrylica służyła do zapisu tekstów w języku cerkiewnosłowiańskim, w związku z czym szersze zastosowanie grażdanki w języku rosyjskim nie sprawdziło się, zaczęto więc wprowadzać zmiany, np. usunięcie liter oznaczających głoski występujące w języku cerkiewnosłowiańskim, a nie występujące w języku rosyjskim, liter nie używanych już więcej do zapisu słów (np. omega), a jedynie do tradycyjnego zapisu liczb, dodano też nowe litery, aby pisownia lepiej odzwierciedlała mowę. 
W kolejnych latach dokonywano kolejnych zmian, aż do początku XX w.
Starą odmianę cyrylicy, tzw. półustaw (odmiana kościelna) stosuje się już tylko w wydawnictwach cerkiewnych, chociaż i te są coraz częściej drukowane grażdanką. 

Na warsztatach poznamy grażdankę w stylu ‘copperplate script’ ze szkolnych zeszytów przedwojennych do nauki tejże. Nie jest wymagana znajomość języka rosyjskiego ani umiejętność pisania stylem “copperplate script’. 

Aby wziąć udział w warsztacie nie jest wymagane żadne przygotowanie (w tym NIE JEST wymagana znajomość języka rosyjskiego). Zachęcam osoby, które do tej pory z kaligrafią nie miały nic wspólnego do dołączenia do grupy, w której spotykają się osoby zarówno początkujące, jak i kontynuujące swoją naukę sztuki pięknego pisania. Na czas warsztatów zapewniam wszystkie niezbędne materiały do ćwiczeń: 
stalówki, obsadki, atrament i papier, a także te umilające przerwy w pisaniu: kawę, herbatę i słodki poczęstunek. Do zobaczenia na warsztatach!

INFORMACJE I ZAPISY: INFO@EWALANDOWSKA.COM
SZANOWNI PAŃSTWO, NIE CODZIENNIE ODPOWIADAM NA MAILE, DLATEGO PROSZĘ O CIERPLIWOŚĆ, JEŚLI JEDNAK NIE ODPOWIEM NA MAILA W CIĄGU TYGODNIA PROSZĘ O PRZYPOMNIENIE, PONIEWAŻ MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE PAŃSTWA WIADOMOŚĆ W SIECI INNYCH WIADOMOŚCI ZAGUBIŁA SIĘ.

:: k u r s  R O C Z N Y ::
PROWADZENIE EWA LANDOWSKA
ORGANIZATOR EWA LANDOWSKA

——————
WEEKENDOWE – 40 godzin: *

cena: 1300 zł
TERMINY NA SEZON 2021/2022:
A1: 2-3 października, 13-14 listopada, 15-16 stycznia, 19-20 marca, 14-15 maja
A2: 2-3 października, 13-14 listopada, 15-16 stycznia, 19-20 marca, 14-15 maja
B1: 9-10 października, 27-28 listopada, 22-23 stycznia, 26-27 marca, 21-22 maja
B2: 9-10 października, 27-28 listopada, 22-23 stycznia, 26-27 marca, 21-22 maja
C1: 23-24 października, 4-5 grudnia, 19-20 lutego, 23-24 kwietnia, 4-5 czerwca

——————
TYGODNIOWE – 36 godzin: *
poniedziałki
cena: 1200 zł
terminy ustalane na bieżąco

MIEJSCE KRAKÓW – ATELIER LANDOWSKA&BODZIONY

* terminy dotyczą kursu rozumianego jako całoroczny, w związku z tym pierwszeństwo udziału w poszczególnych weekendach mają osoby zapisane na cały rok warsztatów. Istnieje możliwość wzięcia udziału w jednych zajęciach (jeden wybrany weekend), o ile zwolni się miejsce. Ilość uczestników nie przekracza 10 osób. Ilość godzin kursu całkowita.